Ортопедия
Ортопедия и Имплантология. Това са две дисциплини в стоматологията, чиято основна цел е да възстановят, в най-пълна степен, възникналите вече дефекти в зъбните редици, дъвкателната функция и, разбира се, естетиката. Един човек с липсващи зъби би могъл да бъде, без съмнение, много чаровен, но може би само за най-близките си! Възможностите за възстановяване на липсващи зъби са наистина многобройни. С оглед най-пълното възстановяване на функцията и естетиката, всеки един случай се анализира и планира строго индивидуално. Тук универсални решения не съществуват. |
Възстановяване на дефекти от липсващи зъби
Тангенциално
Безпраговите коронки са стара технология, която не позволява точност при изработката и адаптацията към зъба. Затова те травмират венеца, задържат хранителни остатъци, създават предпоставки за пародонтални възпаления, възникване на кариес и в крайна сметка може да се стигне до разрушаване и загуба на зъба.
Прагово
При праговите корони се подготвя „стъпало” около 1 мм, където коронката ляга съвсем точно и се слива с контура на зъба. Така се избягва травмирането на венеца, което може да доведе до пародонтално възпаление.
Материали за изработване на коронките
В зависимост от материала, от който са изработени коронките могат да бъдат:
• метало-керамични корони – Традиционните метало-керамични коронки постепенно отстъпват място на по-биопоносимите и с по-висока естетика безметални корони.
• керамични корони, корони с циркониев скелет и керамично покритие и изцяло циркониеви корони – Цирконият притежава изключителна здравина и в комбинация с керамика се постига изключително добра комбинация от здравина и естетика.
• CAD-CAM – Високата точност на циркониевите корони и скелети се постига с технологията CAD-CAM, с която клиниката успешно работи
• др.
Често задавани въпроси
1. Какво е CAD-CAM?
CAD - Computer - Aided Design CAM - Computer - Aided Manufacturing Технология, при която се изработват корони и мостове, чрез компютърно навигирано фрезоване на материала, по първоначално изработен компютърен дизайн.